3D yazıcılar günümüzde oldukça ilgi gördü ve halen görmeye devam ediyor. Gelişen teknoloji ile artık oda eski bir teknoloji olmaya başladı. Bu yazımda 4D yazıcıdan ve nasil çalıştığında bahsedeceğiz.

4D Yazıcı Nedir?
Devrim niteliğinde olan bu yeni teknoloji MIT ile STRATASYS arasındaki iş birliği ile başladı.Halen bir proje ve prototip aşamasında olduğunu öğrendiğimiz 4D yazıcı objelere zaman odaklı kendi kendine kurulum özelliğe sahiptir ve programlanabilirliği vardır.

4D yazıcıyı 3D yazıcı mantığından ayıran en büyük fark boyut özellikliği değildir. 4D baskı da kullanım amacına göre isimi verilmiştir. Bir nevi şekil verilebilen ve programlanan oyuncak gibi düşünebilirsiniz.

4D Yazıcıların kullanim alanlarına ait topladığımız bilgilere göre tıp, robotik, otomasyon, inşaat vb gibi sektörlerde ileriye dönük çok sey vaat eden bir teknolojidir.

4D Yazıcının Çalışma Mantığı ve Teknolojisi

Stratasys’ın cinnex teknolojisi baskı yapımında çoklu malzeme özellikliğine sahiptir. Tek bir baskı ile herhangi bir 1B ipliği 2D şekle, 2D şekli 3D şekle çevirebiliyor. 4D yazıcı 3D ipliği veya malzemeyi programlanabilir yapmakla birlikte kendi kendine kurulum özelliği de vermektedir.

Connex teknolojisi geometrinin çeşitli parçalarını herhangi bir sektöre uygun hale getirilecek yapiya sahip olduğu söyleyebiliriz. 4D baskı yeni dönemde oldukça iddialı şekilde yer edecek gibi görünüyor. Bu projenin tum dünya yayılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yorum Bırakın...