• Hyperloop, şehir içi ve şehir dışı taşımacılık için tüp tabanlı bir ulaşım sistemidir. Ulaşım sorununa çözüm getiren yüksek hızlı hyperloop yaklaşık olarak 1 mil(1 609,344 m)uzunluğunda. İki lokasyon arasında gelip giden büyük tüplerden oluşan yüksek hızlı ulaşım sistemi. Bu sistemde yolculuk büyük tüplerin içinde havada yüzen, hava yastığıyla çevrili olan podlarla sağlanacaktır. Kapsüllerden oluşacak olan bu sistemde kapsüllerin her birinin ağırlığı 3 ton dur.
  • Günümüzdeki toplu taşıma araçları eskimiş ve bakım maliyetleri artmıştır. Ayrıca insanların beklentilerini karşılayamamakla birlikte havayı da olumsuz etkilemektedir. Bu ve bunun gibi birçok soruna çözüm üreten hyperloop ulaşımın daha güvenli, daha hızlı ve daha verimli olduğu bir sistemdir.
  • Havası tamamen alınmış bir tüpte hareket eden Hyperloop, özel olarak geliştirilmiş mıknatıslar sayesinde yerden 10 cm havada ilerliyor.
  • SpaceX şirketi podların tasarımı için 15 haziran 2015 de “SpaceX Hyperloop Pod Competition” adlı yarışma düzenledi. Yarışmaya 16 ülkeden 318 takım katılmıştır. Bu yarışmada ülkemizi de İTÜ Sci-X hyperloop Pod Tasarım Ekibi temsil etmiştir.
  • Dünyanın en ünlü girişimcilerinden olan ve 21. yüzyılın dahisi olarak görülen Elon Musk SpaceX çatısı altında BFR projesin, hayata geçirmeye hazırlanıyor. Hayatı kolaylaştırmak için akla gelmeyen projelere imza atan Elon Musk bu zamana kadar akaryakıt ihtiyacını ortadan kaldırmak için elektrikli otomotiv şirketi Tesla Motors’u, yeniden kullanılabilir roket yapmak için SpaceX’i, araç trafiğini yer altına taşımak için Booring Company’i ve tren yolculuğunuhızlandırmak için Hyperloop’u kurdu.
  • Sürtünme kuvvetini en aza indirmeye çalışan Hyperloop sistemi, tekerleklerden uzak durmakta ve sistem için elektromanyetik alan yaratmaktadır. Hyperloop projesindeki trenlerin, mıknatıslarla birlikte çalışması ve alüminyum raylarla pasif manyetik kaldırma özelliğini kullanması planlanmaktadır. Böylelikle hıza bir engel olan sürtünme de minimum düzeye indirilmektedir.
  • Hyperloop, kapsüllerin veya kapların, vakum benzeri pompalanan bir tüp boyunca yüksek hızlarda ilerlediğini gösteren önerilen bir taşıma sistemidir. Projede, tren vagonları, ya manyetik kaldırma teknolojisini kullanarak adeta tüpün içinde yüzer ya da hokey masasına benzer şekilde, kayaklar kullanılarak yüzer.
Yorum Bırakın...