Yeni çağın sanal para birimi Bitcoin son bir yıldır çok popüler.Bitcoin nedir ilk olarak onunla başlayalım.

Bitcoin nedir ?

Yaklaşık bundan 10 yıl önce Satoshi Nakamato tarafından ortaya çıkarılmış.Herhangi bir sisteme bağlı değildir .Temel olarak dijital ödeme para birimidir.İlk olarak açık kaynak kodlu yazılım olarak 2009 yılında piyasaya sürüldü. Hiçbir merkezi otoriteye bağlı değildir.Bu serbestliği sayesinde yatırım olanağı ve mal ,hizmet edinmeyi gerçekleştirilebiliyor.İsmi “bit ”ve bozuk para anlamındaki “ coin”den gelmektedir.

Bitcoin sanalda dolaşan bir para birimi olduğu için kişilerin kimliklerini açıklamadan gizli tutarak para göndermesini sağlıyor ve kimliğinizi belirtmeden alışveriş yapmanızı sağlıyor.

Peki nasıl kullanılıyor:

Bitcoin sahipleri oluşturdukları sanal cüzdanlarda bu paraları tutabiliyor. Hiçbir şekilde kimliğinizi belirtmeden bu sanal cüzdanı oluşturabiliyorsunuz.

Bitcoin de sanal madenciliği nedir onada değinelim

Bitcoin sistemine giren bilgisayar otomatik olarak sanal madencilik yapıyor .16 haneli bir kod üzerinden verilen bu kod bulunmaya çalışılıyor.Kodu bulan makine bitcoin kazanıyor.

Peki bitcoin neden değerli?

Reel paranın aksine belirli bir sınırı olduğu için birçok para birimi karşısında değerli olmasını sağlıyor.Son yıllarda birçok yatırımcının ilgisini çekiyor çünkü geleceğin para birimi olarak anılıyor.

Kötü yönü yokmu peki bu bitcoinin tabikide var. Kimliğiniz ve bilgileriniz olmadığı için illegal işler için ideal bir para transferi oluyor. Deepwep denilen internetin kara yüzü diye adlandırılan platformda işler alışverişler bu parayla sağlanıyor.Bir çok ihlal ve kanun dışı illegal ticaretin buradan dönmesi en büyük dezavantajı.

 

Şuan bu para birimini resmi olarak tanıyan 10 ülke bulunmakta :Amerika, Danimarka,İsveç,Estonya,Güneykore,Finlandiya,Hollanda,Kanada,Avustralya,Birleşik krallık.

Son olarak peki 1 Bitcoin ne kadar?

1 Bitcoin=20749.74 TL

1 Bitcoin=5714.2857 $

Yorum Bırakın...