Staj yaptığım dönemde stajımin ilk günü insanlara Biyomedikal bölümü okumadığımı ispatlamakla geçti.İlk olarak bilinmeli ki kesinlikle Biyomedikalci değiliz! Biyomedikal Biyomühendisligin alt dalıdır.

Peki Biyomühendislik Nedir?

Bir Biyomuhendis adayı  olarak “ne iş yapıyorsunuz “sorularından bıktığımızı söylemeliyim.Bu yüzdendir ki çoğu zaman bu soruya yanıt olarak “yoğurt yapıyoruz.”diyip gecistiriyoruz.

Biyomühendislik tıp biliminin mühendisliğe uygulanmasıdır.Yani canlı varsa bizde varız canlıya ait ne varsa ordayız.

 

Biyomühendisligin ilk yılında Fizik,Kimya,Matematik, Genel Biyoloji gibi derslerle başlayıp daha sonraki yıllarda  Fizikokimya ,Biyofizik, Biyomekanik gibi Biyolojinin Fizik,Kimya ile harmanlandığı dersler alırsınız. Buda yetmez diğer mühendisliklerden de dersler önünüze sunulur.

Misal;Termodinamik,kütle ve enerji denklikleri, biyoakışkanlar mekaniği gibi.

Biyomuhendislerin;ilaç sektöründen tutun biyomedikal sistemlere,aşı üretiminden tutun su arıtımına,sağlık,tarım hayvancılık kuruluşlarından tutun adli tıp ve tüp bebek merkezlerine kadar birçok alanda çalışma olanağı vardır.

Akıllara gelecek şu sorularıda yanıtlamalıyım.

-Devlette kadronuz var mı?

-Evet şuan için devlette kadromuz bulunmuyor.

-Gelecek kaygınız yok mu?

-Kendi adıma gelecek kaygım yok olan Biyomuhendislerin de olmamali. Çünkü şuan duyulmasada yaygın olmasa da geleceğin ihtiyaç duyulan mühendislik dalı olacağı görüşündeyim.

Makalemi bir sözle bitirmek istiyorum,

“Gelecek kaderin değil, bizim ellerimizdedir.”   J.J.Jusserand

Yorum Bırakın...

1 YORUM