• Elon Musk’ın Boring Company şirketi ile geliştirdiği topu taşıma sistemi görenleri hayrete düşürüyor. Şehrin altına kazdığı tüneller vasıtasıyla yol alan toplu taşıma aracı trafik sıkışıklığına son veriyor.
  • Boring Company’nin kişisel taşıma kapsülleri için istasyon olarak istediği alanlar trafiğin daha çok sıkışmasına neden olabilir.Geleceğin toplu taşıma sistemini inşa eden Elon Musk, twitter hesabında “urban loop” (kentsel döngü) olarak adlandırdığı sistemin nasıl çalışacağını anlatan bir video yayımladı.
  • 2016 yıllarının sonlarına doğru Elon Musk’ın kurduğu Boring Company basit bir vizyona sahipti. Şehirlerin altında tüneller açacak ve metrolarla taşıma yaparak insanları sıkıcı trafikten kurtaracaktı. Ancak Musk’ın aldığı kişisel taşıma araçları kafaların biraz karışmasına neden oldu.

  • SpaceX genel merkezinin yakınında bulunan kişisel taşıma araçları, Kaliforniya’da tünel yapım teknikleriyle denemek için geliştirilmeye devam ediyor. Ancak saatte 150 kilometre hız yapan kişisel taşıma araçlarının trafik ve toplu taşımaya nasıl yardımcı olacağı merak konusu.

Çünkü Musk, tünel çalışmalarına başladığı şehirlerden bu araçlar için özel istasyon alanları verilmesini istiyor. Ancak bu özel istasyon alanlarının toplu taşımanın sıkıntılı olduğu saatlerde otobüslere verilmesi trafikteki tıkanıklığı daha çok azaltırdı. Gözde CEO, tepkiler üzerine bisiklet ve yayalara özel yolların isgal edilmeyeceğini söylese de, birçok kişi hala Boring Company’nin vizyonuyla çeliştiğini düşünüyor.

  • Videoda durakta bekleyen insanların, şeffaf bir araca binerek yeraltına indiği görülüyor. Tünelde hızla geçen diğer araçların arasın karışan ve saatte 200 km/s hıza kadar çıkabilen kapsül benzeri bu araç çizgi şeklindeki bir ray üzerinde yol alıyor. Görüntülerde yer alan bir başka detay ise, “urban loop” sisteminin geleneksel metro sisteminden oldukça farklı olacağı yönünde. İnsanlar büyük istasyonlarda toplanmak yerine, küçük bir park alanı büyüklüğünde duraklarda toplanarak bu araçlara binebilecekler. Durak sayısının fazla olması kolay erişilebilirliği de beraberinde getirecek.
  • Fikir babası Elon Musk, “urban loop” projesinde arabası olmayan insanlara öncelik verileceğini belirtirken, bunun nasıl gerçekleştirileceği konusunda herhangi bir bilgi paylaşmadı. Toplu taşıma problemini tamamen ortadan kaldırmak için geliştirilen bu sistemin ne kadar başarılı olacağını ve ne zaman kullanılmaya başlanacağını kestirmek ise şu an için oldukça güç.
Yorum Bırakın...