İnternetten yapacağınız alışverişler için birkaç  tane tavsiyede bulunmak istiyorum. Artık bir tıkla istediğimiz ürünü kapımıza getirebiliyoruz bu çok büyük bir kolaylık fakat bu kolaylığın yanında bazı riskler taşıması tabikide çok normal.Bu yazıda siz okurlara basit ve yeterli tavsiyeler vereceğim.

İlk sorumuz acaba devamlı alışveriş yaptığım site ne kadar güvenli?

Ülkemizde son yıllarda çok rağbet gören e-ticaret konusu bilinçsizce yürütülüyor.Kimse alışveriş yaptığı siteyi araştırmıyor buda güvenliğimizi tehdit ediyor basit , bir o kadar yararlı olacağını düşündüğüm birkaç madde ile güvenliğiniz için tavsiyelerde bulunacağım.

1-İlk olarak site uzantısının https:// ile başlamasına dikkat edin bu siz ve site arasındaki iletişimin şifreli iletilmesini belirtiliyor.

2-Site hakkında bilgileri öğrenmek için whois sorgusu yapılmasını öneriyorum. Bu sorgu sitenin kaç yıldır etkin olduğu kurucu hakkında bilgilerin doğruluğu önemli bir faktör. Bilgiler eksik ve kısıtlı ise alışveriş yapmamanızı öneririm. Bu sorgu size site ve şirket hakkında net bilgiler verecektir yapmanız çok yararlı olacaktır. (whois sorgusu için www.whois.com.tr)

3-En  önemlisi de site içindeki iletişim konusu. Firma veya siteyle rahatça irtibata geçebileceğiniz sitelerden alışveriş yapmanızı öneriyorum.

4-Ödeme işlemlerinde 3D Secure bulunması gerekiyor bu uygulama sizin ödeme bilgilerinizdeki telefonunuza mesaj göndererek onay bekliyor buda daha güvenli bir alışveriş sağlıyor

Güvenli ve iyi alışverişler dileğiyle…

Yorum Bırakın...