Merhabalar,Arkadaşlar…İlk yazımı yoğun iş ve okul hayatımdan dolayı bu kadar geç yazıyorum.Öncelikle bu kadar geç yayınladığım için sizlerden özür diliyorum.İlk yazımda bir Makine Mühendisi adayının bölümü okurken neler yaparak değerlendirmesi gerektiğiyle ilgili tavsiyeler vereceğim.

Tercihler gelip çattı ve puanınız yetiyor.Sonunda herhangi bir okulun Makine Mühendisliği programına girdiniz.Bizlerin bu saatten sonra bazı konularda iyi olmamız gerekecek.Örneğin,Matematik,Fizik ve Bilgisayar…

• Öncelikle,yabancı dil ağırlıklı bir programa girdiniz(%30 veya %100).Başınızı ilerleyen zamanlarda ağrıtacak olan İngilizceyi ana dil derecesinde öğrenmenizi ve ayrıca yanına başka bir yabancı dil daha eklemenizi öneririm.(Bu madde sadece yabancı dil programlarına giren arkadaşlarımızı ilgilendirmiyor)

Yabancı Dil

• Diğer bir madde,ilk sene bir kaç zor ders dışında fazlasıyla vaktiniz olacaktır,bu zamanı iyi değerlendirmenizi öneririm.Bu zamanlarda çizim programlarını öğrenmeye zaman ayırabilirsiniz.Eğer gerçekten bu mesleği yapacaksanız ve bu işten ekmek yemeyi düşünüyorsanız şu sayacağım programlar dışında ekstra şeyler öğrenmeyi deneyin arkadaşlar.

1. AutoCad
2. SolidWorks
3. Catia
4. Mastercam
5. Ansys
6. Fusion 360 (2 yıllık bir program ama ilerleyen dönemlerde piyasada çok kullanılabilir)

Cad

• Araştırma yapmayı sevin arkadaşlar,interneti sadece sosyal medya,film vb. gibi şeylerle kullanarak zaman öldürmenizi tavsiye etmem.Araştırma yapmanız gerektiğinde tek bir kaynaktan bulduğunuz bilgiyle yetinmeyin ve o bilgiyi diğer kaynaklarla kıyaslayın arkadaşlar.

Araştırma

• Belgesel izleyebilirsiniz arkadaşlar.National Geographic,History Channel vb. gibi kanalların güzel belgesel kuşakları var ve bunları izlemenizi öneririm.Bu kanallar dışında Youtube’tan bir sürü belgesel bulabilirsiniz.

Belgesel

• Sertifika veren kurumları araştırabilirsiniz.Bazı kurumlar sertifika programlarını internet üzerinden yapar ve bu programları ücretsiz bir şekilde almanıza olanak sağlar.Diğer bir seçeneğimiz ise Halk Eğitim Merkezleri.Fazla bir talep olursa buralarda ücretsiz bir şekilde kursa gidip sertifikanızı alabilirsiniz.Sertifikaların iş hayatında önemli yeri vardır.Boşu boşuna okumadığınızı bir şeyler için uğraştığınızı gösterir.

Sertifika

• Proje ekiplerine katılın arkadaşlar.Bunu dışında arkadaş çevrenizle proje ve yarışmalara girerek kendinizi deneyiniz.Bu bildiklerimizi pratiğe dökmeniz de sizlere yardımcı olacaktır.

Proje

• Eğer fırsatınız varsa çevrenizde mesleğinizle ilgili iş yerlerinde gönüllü olarak çalışabilirsiniz.Bu sizlere okul bittikten sonra bir işi bilerek çıkmanıza olanak sağlar ve bu sayede diğer adaylara fark atabilirsiniz.Bu maddeler içerisinde en önem verdiğim madde budur.

Gönüllü Stajyerlik

Arkadaşlar verebileceğim tavsiyeler kısaca bunlar.Zaten yazar arkadaşlarımız,yazılarında bu ve bunun gibi maddeler üzerinde yoğunlaşmış.Size kalkıp derslerinizi aksatmayın gibi tavsiyeler vermeyeceğim.Çünkü hepimiz belli bir yaştayız ve bunları biliyoruz.Bölüme yeni giren arkadaşlar için bölümün nasıl olacağı ve nasıl şeylere şahit olacağımızla ilgili bazı mühendislerin zamanında paylaştığı yazıların linkini veriyorum.Bu yazılarda Mühendis adayının hayatını gerçekten iyi yorumladığını düşünüyorum.Sizlere,yazımı okuduğunuz için teşekkür ediyorum.Kendinize dikkat ediniz.Bilimli günlere 🙂

Bir Makine Mühendisi Nasıl Olur
Sevgili Makine Mühendisi Aday Adayı

Yorum Bırakın...