Merhaba millet ilk önce belirtmek isterim ki ilk yazım sürçülisan edersem affola.

Size biraz Go dilinden bahsetmek istiyorum.Nedir bu Go derseniz Go programlama dili Google tarafından kendi sorunlarını çözmek için başlatılmış açık kaynak kodlu bir programlama dilidir.Peki bu dilin C,C++,Java,Phyton vb. programlama dillerinden farkı ne ?

Bir seçim yapmak istendiğinde verimli şekilde derleme, verimli çalışma veya programlama esnekliği ve kolaylığı gibi konulara gelindiğinde tek bir platformda buna karşılık gelen bir uygulamanın olmayışının sıkıntısını  çoğumuzda vardır. İşte bu noktada Go bu eksiklikleri gidermek üzere yola çıkmış. Aynı zamanda da modern olmayı da hedefleyerek, networke bağlı ve çok çekirdekli yapıları da desteklemeyi hedeflemiştir. Sonuç olarak karşımıza büyük bir exeyi tek bir bilgisayarda bir kaç saniyede derleyebilen bir dil ortaya çıkmıştır farkıda bu diyebiliriz bence.

Go dili Ken Thompson, Rob Pike, Robert Griesiemer tarafından 2007 tarihinde geliştirilmeye başlandı. İlk sürümünü yayınlamak için epey bir süre geliştirme ve iç sistemlerde testler yapıldı ve kullanılabilir ilk sürüm 10 Kasım 2009’da, ilk kararlı sürüm 1.0 versiyonu(1.0 versiyonu yazılımda olgunlaşmış ilk sürüm olarak kabul edilir) ise 28 Mart 2012’de Go 1.0 olarak yayınlanmıştır.

Şimdilik bu kadar bi dahaki yazımda devamı olacak inşallah

Bol kodlu günler…

Yorum Bırakın...