Bugün siz değerli okuyucularımız ile birlikte son dönemlerde ülkemizde son derece ciddi bir şekilde yaygın hale gelen dijital reklamcılık üzerine konuşacağız. Bilgi teknolojilerin son derece ilerlediği bir süreçte yer alıyoruz ve bununla birlikte kurumsal alanda reklamcılığa yönelik atılan adımlar da interaktif ortama taşındı.

 • Reklamcılık bilinçli veye bilinçsiz şekilde aslında yüzyıllardır kullandığımız bir sosyal bilimdir. İnsanlar, binlerce yıl önce dahi kendilerini karşı cinse ispat edip, beğendirmek için en büyük avı vurup meydanlarda gezinerek bilinçsiz bir reklam kampanyası yürüttüler. Adam geldi, en büyük avı vurdu, kadını günün şartlarına göre etkiledi ve birlikte oldular. Çok basit hedef kitle belli,pazarlama yapmak isteyen taraf belli ve feedback var eee daha ne olsun. O zamandan bu zamana avlanma alanlarımız, algılama şekillerimiz, taleplerimiz ve evet şu an sizin de aklınıza gelen bir yığın davranışımız değişiklik gösterdi. Peki bu değişim, ürünümüzü pazarlama alanlarımıza nasıl konsept değişiklikler getirdi?
 • Bu sefer çok geriye gitmeden biraz yerel reklamcılık anlayışımıza değinelim. Bundan tahmini 10 sene önce televizyonlarda gördüğümüz, o bize muhteşem gelen reklamları izliyorduk. Sokağa çıktığımızda duvar üzerlerinde afişler, billboardlar, açık hava reklamlar ve daha neler neler. Sonra bir baktık elimizde bir cihaz likelar, trend topicler, durum paylaşımları, anlık snapler, kalpler, beğeniler sonra ayy kaç beğeni aldım, kaç yorum aldım, takipçim beni unfollow yapmış mı vs.
 • Milattan önce avıyla meydanda gezerek kendini gösteren insan; işte o insan şimdi sosyal medyada, internet üzerinde blok sayfalarında, internet ansiklopedilerinde gezerek neyi, ne şekilde, kime, nasıl pazarlamak istiyorsa pat diye karşısına çıkıyor.
 • DİJİTAL REKLAMCILIK NE İŞE YARAR?
 1. Markanız ya da ürününüz çok daha kısa zaman içerisinde çok daha geniş kitlelere ulaşır.
 2. Reklam bütçelerinizi geleneksel reklam türlerine göre daha verimli kullanırsınız.
 3. Sürece tamamen hakimsinizdir ve özellikle kendi hitap etmek istediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz.
 4. Zamandan ve maddiyetten çok daha ciddi bir şekilde tasarruf edersiniz.
 5. Dijital reklam ajanslarından yardım alarak sürece profesyonel bir giriş yapabilirsiniz.
 6. Yüksek verimlilik dijital reklamcılıkta esastır. Dilerseniz reklamlardan verim almazsanız anında noktalayabilir ve buna göre ücret ödersiniz.
 • GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Dijital reklamcılık ile ilgili istatiklere baktığımızda dijital reklamın marka bilinirliği ve dönüşüm oranı için önemli olduğunu görüyoruz. Bu istatikleri şöyle özetleyebiliriz;

 1. Dijital reklamlar marka bilinirliğinde %82’ye varan artış yaratabiliyor.
 2. Dijital reklamlar banner reklamlardan %53 daha fazla görüntüleniyor.
 3. Kaliteli içeriğe sahip reklamlara dönüşüm oranı %60 artıyor.
 • KAPSAM

Başta web, mobil platform ve sosyal medya olmak üzere çok sayıda seçenek var. Nereden başlamak ve nereye ulaşmak istiyorsunuz?

 • TEKNOLOJİ VE İÇERİK

Sitenin, markanın teknolojik özellikleriyle kendiniz mi ilgileneceksiniz? Bu daha fazla zaman demektir.Yoksa yardım mı alacaksınız? Bu daha fazla para demektir. Öncelikle buna karar verin.

 • MALİYET VE ZAMAN 

Gerçekçi bir bütçe hazırlayın ve makul aşamalardan oluşan bir zaman planlaması çizin. Her ikisine sıkı bir şekilde uyun. Hadi cesur bir adım atın ve dijital dünyaya geçiş yapın.

Yorum Bırakın...