• Teknolojinin ilerleyişi,robotlara yapılan yatırımların her geçen gün artmasını sağlıyor ve hayal gücü sınırları zorluyorken,robot teknolojisi yeni iş alanlarına,ürünleri ve hizmeti farklı bir yöne çekecek fikirlere uygulanmaya başladı bile.
  •     20.yy’ı düşünelim.Hayat bir film perdesi gibi gözümüzün önünden geçerken; yazarlar ve yönetmenler teknolojiden beklentilerini, hayal dünyalarını yapıtlarıyla bizlere sunmaya çalışıyorlar. Terminatör’den, I Robot’a, Wall-E’den, Metropolis’e tüm bu filmler, robotların farklı görevlerde izleyicinin bakışına sunulmuş efsane yapımlardır. Hala içimizde bu efsane filmleri izlemeyenler varsa şiddetle tavsiye ederim. O güzel zamanınızı bu şekilde değerlendirip,hayal edilen her şeyin bir gün gerçekleşeceğini hissetmelisiniz. Sinema perdesini kapatıp gerçek dünyaya döndüğümüzde biraz hayal kırıklığı yaşamış olabiliriz. Robotlar zaten insanların yapmasının imkansız olduğu işleri yapıyorlardı. Mars’a gidilip yapılan araştırmalar,bomba imha faaliyetleri vs. Bizi inanılmaz etkilemiş olabilirler ama dünyayı olağanüstü değiştirdiler diyemez.İşte şimdi her şey değişiyor. Silikon cipler, yüksek bant genişliğindeki iletişim,dijital sensörler hem robotları hem de dünyayı değiştirecek ve geliştirecek nitelikte. Hatırlar mısınız? The Economist, özel bir rapor yayınlamıştı ve bu raporda 3 temel faktör göze çarpar nitelikteydi. Robot araştırmaların bir nevi Ar-Ge’nin kolaylaşması, robotlara yapılan yatırımların artması ve hayal gücünün sınırlarının gün geçtikçe genişlemesi.Ayrıca aşağıya bıraktığımı inceleyebilirsiniz.
  •   Zaman artık robot zamanı! Hayatımızn seyri değişiyor. Paylaşılan olanaklar,kaliteli fikirlerin bir robotun üretildiği alandan başka bir platforma taşınmasını kolaylaştırıyor. Ortaya çıkan bilgi birikimi, robot maaliyetini düşer hale getiriyor.

1)Arama motorları bile robot teknolojisine yatırım yapıyorsa…

  •   İlk olarak Ar-Ge’den bahsetmiştik.ikinci önemli madde ise yatırım.Çok değil yakın zaman önce yani 2013 yılında yapılan  en hit robot haberi, popüler bir arama motorunun 8 tane robot girişimi satın alması hakkındaydı.Arama motoru,robot programıyla şirket bünyesi dışında henüz kimsenin bilmediği önemli yenilikler vadediyor ve bu çalışmalarla hayatımızın birden değişeceği,her şeyin kolaylaşacağını düşünmenin heyecanını hepimize hissettirmeye çalışıyor.

2)Online satış sitesi!

  •   Popüler online satış sitelerinden biri depolarına otomasyon sistemine geçirerek,ilerde sevkiyatlarını insansız hava aracıyla yapacağını açıkladı.Bu açıklama hiç şüphesiz tüm dünyada büyük yankı uyandıracak.Güney Kore’de ve bir çok ülkede şirketler,robot teknolojisini üretiminin her alanında sürekli değişerek ve yenileyerek sergilemeye çalışıyor.Girişim sermayecileri,kapsamlı bir robot teknolojisinde kar şansının çok fazla olduğuna inanıyor.

*Boston Dynamics son bombası

3)Robotlar her yerde!

  •   Gel gelelim üçüncü ve en önemli maddeye tabi ki hayal gücü.Robotlar film setlerinde elektrik ve aydınlatma teknolojileri için kullanıldı desel ınanıdırıcı olur mu?:) Evet bu bir gerçek.Oscar ödüllü Gravity(yerçekimi)filmi,kamera ve ışıkları hareket ettiren robotlar ile çekildi.Ve panel tesisatçıları güneş enerjisi tesislerinde robotları kullandılar.
  •   Şirketler artık robotik atağın oluşturduğu hızlı tepkinin karlı bir iş potansiyeli ile adından nasıl söz ettireceğini düşünüyor.İnsansız hava araçlarıyla birlikte bulunan  hava robotları bunun öncüsü olmaya doğru yol alıyor ve aynı zamanda kitlesel pazarların oluşabileceği tahmin ediliyor.Hatta robot teknolojisiyle insanların, basının,televizyon kanallarının olayları, trafiği ve tüm olayları yakından görme imkanı sunulacağı belirtiliyor.

4)Sensör teknolojisi

  •   Xbox 360 oyun konsolları için geliştirdiği Kinect algılama teknolojisinden söz etmesek olmaz herhalde.Yüksek güçlü ciplerle donatılan kamera ve mikrofon,tasarlanan yazılımlar ile belirli bir uzaklıktan  oyuncuların hareketlerini algılayarak oyuna etkin şekilde katılmalarını sağlıyor.Robot teknolojisinde de kullanılan Kinect teknolojisi,robotlara çevrelerini algılama ve haritalama yeteneği sağlıyor.Aynı zamanda ucuz ve kolay olduğunuda eklemek isterim.

 

”Mezarlıktaki en zengin insan olmanın benim için bir anlamı yok… Gece harika bir iş çıkardığımı düşünerek uyumak..işte bunun bir anlamı var.”(STEVE JOBS)(M)

Yorum Bırakın...