Kısa bir aradan sonra tekrardan merhaba…

Muhalifler, aktivistler ya da baskı rejimlerinde yaşayan gazeteciler gibi dünyanın en hassas teknoloji kullanıcılarının korkması gereken tek şey hackerlar ya da online izlemeler değil. Şu bir gerçek ki polis, istihbarat elemanları ya da diğer davetsiz misafirler aniden evlerinize, otel odalarınıza ya da ofislerinize baskın yapabilecek güce sahipler. Bahsi geçen kişiler, bilgisayarlarınızın ayarlarını değiştirebilir dahası onları çalabilirler. Hatta şifrelerinizi söyletene kadar sizi gözaltında tutabilirler.

 

Bu tehlikeyle mücadele etmek adına çok yeni, ucuz ve mobil bir fiziksel güvenlik sistemi tanıtıldı. Söz konusu sistemi tanıtan kişi, vatandaşların dijital takibine karşı mücadelesi ile bilinen dünyanın en tanınmış aktivistlerinden Edward Snowden. Snowden’ın başkanlığını yaptığı Basın Özgürlüğü Vakfı geçtiğimiz Cuma günü, Haven adlı uygulamayı tanıttı. Haven herhangi bir Android telefonu hanenize sizin bilginiz dışında yapılan bir girişi tespit edebilen çok işlevli bir sensöre dönüştürüyor.

Ucuz bir Android burner’a (kullan at telefonlar) yüklenecek şekilde tasarlanmış olan Haven, telefonun kamerasını, mikrofonunu hatta herhangi bir hareketi, sesi ya da telefona müdahaleyi görüntülemek için ‘hız ölçeri’ kullanıyor. Uygulamayı çalışır halde iken otel odanızda bıraktığınızda siz dışarıdayken odanıza giren birinin fotoğraflarını çekebiliyor, sesini kaydediyor. Daha sonra telefona kaydedilen bilgiler anında sizin kişisel telefonunuza gönderiliyor.

Snowden, uygulamayı anlatırken şu ifadeleri kullandı: “Bir bekçi köpeğinizin olduğunu düşünün. Otele gidiyorsunuz ve yanınızda köpeğinizi de götürüyorsunuz. Dışarı çıktığınızda ise köpeği otel odasında bırakıyorsunuz. Köpeğiniz çok zeki ve odada olan biten her şeyi kaydediyor.”

 

Evinizde ya da ofisinizde ses kaydı ya da görüntü alan ve bunları internetten başka bir cihaza gönderen bir uygulama, bir güvenlik sisteminden ziyade özel hayatın ihlali gibi algılanabilir. Ancak Snowden buna karşı bazı önlemler almış. Bunun için şifreli mesajlaşma uygulaması sinyali entegre edilmiş. Kullanıcıya gönderilen her bir alarm, fotoğraf ve ses klibi uçtan uca şifreleniyor.

Ve son olarak

Takip edildiğinizi gösteren iPhone kılıfı

Snowden, 2016’nın başında Basın Özgürlüğü Vakfı’nın direktörlüğüne geldiğinden beri, güvenlik araçları üzerinde çalışan küçük bir programcı ve teknisyen ekibinin başında bulunuyor. Geçtiğimiz yıl da özellikle gazeteciler için bir iPhone kılıfının test aşamasında olduğunu açıklamıştı. Snowden, cep telefonlarının uçak modunda olsalar bile bir şekilde takip edilebildiklerini söylemişti. Bunun için nihai iPhone kılıfı, kullanıcılarını elektronik dinleme yapıldığı konusunda uyarmayı amaçlıyordu.

 

Basın Özgürlüğü Vakfı ve Guardian Projesi arasındaki işbirliğiyle geliştirilen ve açık kaynaklı bir proje olan uygulamanın beta sürümüne linkten ulaşabilirsiniz…

Yorum Bırakın...