“Çalışmadan, yorulmadan ve üretmeden, rahat yaşamak isteyen toplumlar; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini daha sonra da istiklal ve istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar “

Bir Ülkenin nasıl gelişebileceğini, nasıl ilerleyebileceğini veya nasıl silinip yitirileceğini sayfalarca kitaplarla yahut saatler süren konferanslarla değil de sadece bir cümle ile bize anlatmış Gazi Mustafa Kemal.

Emeklerimizin karşılığını 1/6 yada 1/7 (12/10/18 güncel döviz kurları) olarak değil 1’e 1 olarak almak için , yarınlarımıza yaşam standartları yüksek bir ülke bırakabilmek için, Dünya’nın gerisinde kalmamak için üretmek ve düşünmek zorundayız. Son zamanlarda oldukça çok gündeme gelen yerli ürün, milli ürün kavramlarının farklılığını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yerli Ürün Ülkemiz sınırları içinde üretilen ürünlerdir.

Milli Ürün fikir hakları size ait olan ürünlerdir.

Örneğin parçalarını Türkiye’de biraraya getirerek yaptığınız telefon yerli bir üründür ama biz bu telefon için Milli kavramını kullanamayız çünkü telefonu biraraya getiren elektronik bileşenlerin hakları bize ait değildir.

Yukarıda ki fotoğrafta gördüğümüz MPT-76 piyade tüfeği ise hem yerli hem de milli bir üründür. Milli olmasını sağlayan şey tüfeğin tasarım fikrinin bize ait olması, yerli olmasını sağlayan şey ise Türkiye’de üretiliyor olmasıdır.

Milli üretim sadece fiziksel anlamda birşeyleri bir araya getirmek değildir. Mesela kodları sizin tarafınızdan yazılmış olan bir yazılımda milli bir üründür örneğin Pardus gibi. Pardus yerli ve milli bir işletim sistemidir ve kullanımı ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Var olan ve fikri mülkiyet hakları bizde olmayan bir ürünü üretmek bizi sadece yarışta tutar ama eğer yarışta ön sırada olmak istiyorsak yerli ve milli ürünler üretmek zorundayız.

Yorum Bırakın...