Yurtdışında Büyük Şirketlerde Çalışan Türk Mühendisler

590

Merkezi ABD’de bulunan dünyanın en büyük yazılım ve bilişim şirketi Microsoft’ta 350, dünyanın en büyük internet arama motoru Google’da 35, ABD’li havacılık devi Boeing firmasında ise 75 Türk mühendis görev yapıyor. Kimileri için yer edinmenin imkansız olduğu bu büyük şirketlerde onlarca Türk mühendis çalışıyor. Mesleki yeterliliğe sahip olmanız en büyük referansınız ! 

Kimileri ”Türkiye’nin beyin göçü”, kimileri ise ”Türkiye’nin beyin gücü” olarak nitelendiriyor. Onlar, Microsoft, Boeing, Google gibi dünya ekonomisine yön verebilen dev şirketler tarafından milyonlarca insan arasından özenle seçilmiş Türk gençleri…

Bilkent Üniversitesi mezunu Barış Taze, 6 yıldır Microsoft şirketinde yazılım mühendisi olarak görev yapıyor. Aynı zamanda Kuzey Batı Türk Amerikan Ticaret Odası Başkanı olan Taze, her mühendisin Microsoft, Google, Boeing gibi şirketlerde çalışmayı hayal ettiğini, bir Türk olarak burada çalışmayı beyin göçü olarak düşünmediklerini, bunu bir eğitim yatırımı olarak gördüklerini söyledi.

ABD’deki büyük şirketlerde çalışan Türk gençlerinin, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olduğuna işaret eden Taze, ”Büyük şirketler, bu gençleri adeta cımbızla çekip alıyor. Ancak burada Türklerin iyi konumda olması çok önemli. ABD’nin büyük şirketlerinde çalışan Türk mühendislerini, büyük düşünen Türkiye’nin dünyadaki sinir uçları olarak nitelendiriyorum. Bir çoğumuz günün birinde Türkiye’ye dönecek” dedi.

Microsoft’ta işe başlayan bir mühendisin ilk etapta yıllık 85 bin dolar aldığını ifade eden Taze, kıdeme ve uzmanlık alanına göre bu rakamın daha sonra milyon dolarlara kadar yükselebildiğini kaydetti.

Türkiye’ye dönmek isteyen ancak kendilerine uygun pozisyonda iş bulamadıkları için dönemeyen bir çok arkadaşının bulunduğunu anlatan Taze, milli uçak, milli helikopter ve milli uydu projelerinin bunun için bir fırsat olabileceğini söyledi.

Bilkent mezunu İbrahim Hamza Ak da 5 yıldır Microsoft’ta çalıştığını ifade ederek, ”Burayı sadece kendimize değil ülkemize de yaptığımız bir eğitim yatırımı olarak düşünüyoruz. Burada edindiğimiz tecrübelerle Türkiye’ye nasıl faydalı oluruz bunun da hesabını yapıyoruz. Bizler burada Silikon Vadisi’ndeki büyük şirketlerde, Boeing, Microsoft ve Google’deki Türk sesiyiz, Türk görüşüyüz. Burada ülkemizi temsil ediyoruz” diye konuştu.

Türklerin özellikle 2000 yılından sonra ABD’deki önemli şirketlere gelmeye başladığını anlatan Ak, Microsoft yetkililerinin, Türklerin performansından ve çalışma ahlakından çok memnun olduklarını, bu nedenle yeni mühendis almak için Türkiye’yi diğer ülkelerden daha sık ziyaret ettiklerini anlattı.

Microsoft’ta dünyanın bir çok ülkesinden mühendis çalıştığına işaret eden Ak, en çok Çinli ve Hindistanlıların bulunduğunu, çalışan mühendislerden sadece yüzde 20’sinin ABD’li olduğunu söyledi.

Microsoft’un işe alma öncesindeki mülakat takımında da görev yaptığını anlatan Ak, bu tür büyük şirketlerin eleman alırken adeta kılı kırk yardığını belirtti.

Google’ın Kaliforniya Silikon Vadisindeki merkezinde Reklam Ürün Müdürü olarak görev yapan İzmirli Taylan Yıldız da Boğaziçi Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Stanford Üniversitesinde doktora yaptığını belirterek, 4 yıldır Google’de çalıştığını söyledi.

Bir Türk olarak Google gibi büyük bir şirketin karar mekanizmasında bulunmaktan çok mutlu olduğunu ifade eden Yıldız, ”Google’nin kültür olarak en önemli özelliği, burada ne kadar çalışırsanız, ne kadar etki yaparsanız şirkette, o kadar yükselme şansınız var. Hiç bir zaman burada insan kayırmak gibi bir şey yok. Burada elde ettiğimiz tecrübelerimizi ve bilgimizi günün birinde ülkemiz için kullanacağız” diye konuştu.

Türkiye’de yazılım sektörünün ve mühendisliğinin son yıllarda büyük gelişme gösterdiğini ifade eden Yıldız, önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin yazılım sektöründe kendi markasını yaratabileceğini kaydetti.

Konyalı Ferhat Büyükkökten ise Google’de 3 yıldır mühendislik bölümünde yöneticilik yapıyor. Çalışmak için teklifin Google’dan geldiğini anlatan Büyükkökten, kardeşinin de 7-8 yıldır bu şirkette çalıştığını anlattı.

Yararlanılan Kaynaklar : dunya.com , morfikirler.com

Yorum Bırakın...